2017 Performances

5 Points Stage

Saturday

  • 10:00 AM - The Silver Drummer Girl
  • 1:00 PM - Chris "Juggle Boy" Fowler
  • Sunday

  • 11:00 AM - The Silver Drummer Girl
  • 12:00 PM - Durham Ballet Theater
  • The Herald-Sun Stage at Bull McCabes

    Saturday

  • 10:30 AM - Nathan Pope Band
  • 11:30 AM - Ace & T-Bone
  • 12:30 PM - Honey Magpie
  • 1:30 PM - Viajeros Melodiosos
  • 2:30 PM - Hardworker Band
  • 3:30 PM - Bulltown Strutters
  • 4:30 PM - Andy Coats
  • 6:00 PM - Willie Painter Band
  • Sunday

  • 11:00 AM - Juanito Laguna
  • 12:00 PM - Samuel OBie Trio
  • 1:00 PM - Freylach Time Band
  • 2:00 PM - Crann Úll
  • 3:00 PM - Kirk Ridge Band
  • 4:00 PM - Individually Twisted
  • ABC11 Family Stage

    Saturday

  • 10:00 AM - Casey Nees
  • 11:00 AM - Seamus Rooney and William Graham
  • 12:00 PM - Melissa Rooney
  • 1:00 PM - Charles Pettee
  • 2:00 PM - Mad Science
  • Sunday

  • 9:30 AM - CenterZen Yoga with Global Breath Studio (Session 1)
  • 10:30 AM - CenterZen Yoga with Global Breath Studio (Session 2)
  • 11:15 AM - Braima Moiwai
  • 12:00 PM - Anita Woodley
  • 1:00 PM - Pline Mounzeo Drum Circle
  • 2:00 PM - Russell Lacy Music Student Performers
  • Main Dance Stage at CCB Plaza

    Saturday

  • 10:00 AM - DAC Cirque de Danse
  • 11:10 AM - Natyarpana School of Dance and Music
  • 12:20 PM - Huepa Culture & Arts Institute
  • 1:30 PM - Empower Dance Studio
  • 2:40 PM - Bouncing Bulldogs
  • 4:00 PM - Little River Cloggers
  • 4:30 PM - Taekwondo 2XCELL
  • Sunday

  • 11:00 AM - Nina's School of Dance
  • 12:00 PM - Takiri Folclor Latino
  • 1:00 PM - African American Dance Ensemble
  • 2:00 PM - Shaun Jay Magic
  • 3:10 PM - Footnotes Tap Ensemble
  • North Carolina Songwriter's Co-Op Stage at the Ninth Street Bakery Patio

    Saturday

  • 10:00 AM - Gary Oldham
  • 10:30 AM - Hugh Willard
  • 11:00 AM - Uzma Khan
  • 11:30 AM - Karen Novy
  • 12:00 PM - Ceil & Dan
  • 12:30 PM - Wood Tone Slim
  • 1:00 PM - Dackel
  • 1:40 PM - Bruce Piephoff
  • 2:30 PM - Mike Gaffney
  • 3:20 PM - Joe Woodson
  • 3:20 PM - Matt Chambers
  • 4:10 PM - Isabel Taylor and Leah Kaufman
  • 5:10 PM - Tokyo Rosenthal
  • Sunday

  • 11:00 AM - Suzanne Schmid
  • 11:30 AM - Lang Baradell
  • 12:00 PM - Gilbert Neal
  • 12:30 PM - Daniel Nickels
  • 1:00 PM - Jud Hair
  • 1:40 PM - Tatiana Hargreaves
  • 2:30 PM - Luis Del Rio
  • 3:20 PM - Alice Osborn
  • 4:10 PM - Glenn Jones
  • Main Music Stage at CCB Plaza

    Saturday

  • 10:30 AM - Durham Jazz Orchestra
  • 11:40 AM - The Durham Bullhorns
  • 12:50 PM - Faith Baptist Church Children's Choir
  • 2:00 PM - North Carolina Jazz Ensemble
  • 3:20 PM - Emily Musolino
  • 5:00 PM - La Fiesta Latin Jazz Quintet
  • 7:00 PM - Ellis Dyson and the Shambles
  • 8:15 PM - Cool John Ferguson
  • 9:45 PM - Durham Cinematheque: Tobacco Town
  • Sunday

  • 11:20 AM - Second Shift A Cappella
  • 12:20 PM - TROSA Band
  • 1:20 PM - Tea Cup Gin
  • 2:30 PM - Handsome Al and the Lookers
  • 4:00 PM - Ricardo Diquez & The Tropic Orchestra

  • Check out these links if you’re interested in seeing who performed in previous years!